Niemieckie pojazdy pancerne
Autorzy większości publikacji podają, iż załoga twierdzy posiadała 18 sprawnych czołgów i dział pancernych oraz 12 transporterów i samochodów opancerzonych, wyposażonych w szybkostrzelne działka i karabiny maszynowe.
Próba zindeksowania niemieckich pojazdów pancernych w Kołobrzegu - marzec 1945
Bardzo ciekawą sprawą, poznaną w małym stopniu, są dane dotyczące niemieckich czołgów, dział samobieżnych i transporterów opancerzonych będących na wyposażeniu Niemców podczas walk w Kołobrzegu. Spróbujemy, w miarę możliwości, pozbierać dane na ten temat. Dane w tej kwestii cały czas są chaotyczne, ale spróbujmy zacząć. Dane co do typów pojazdów będziemy na razie opierać się na fotografiach.
Autorzy większości publikacji podają, iż załoga twierdzy posiadała 18 sprawnych czołgów i dział pancernych oraz 12 transporterów i samochodów opancerzonych, wyposażonych w szybkostrzelne działka i karabiny maszynowe. Oddziałem pancernym sformowanym dla potrzeb obrońców była Panzer Gruppe 'Beyer' pod dowództwem Oberleutnanta Eugena Beyera (15 marca 1945 roku, czyli podczas kołobrzeskich walk, Beyer został awansowany do stopnia Hauptmanna). Grupa utworzona została z żołnierzy z Dywizji Pancernej 'Holstein' i posiadała prawdopodobnie 8 pojazdów. Część pojazdów będących na wyposażeniu załogi twierdzy pochodziła z warsztatów remontowych w Koszarach Waldenfelsa przy ul. Koszalińskiej, część prawdopodobnie z owej Pz.Div. 'Holstein'.
W czasie walk o Kołobrzeg, Niemcy używali swych pojazdów pancernych m.in. w takich rolach jak: nieruchome punkty ogniowe - pojazdy okopane lub wbudowane w barykadę, pojazdy zapewniające wsparcie piechoty w ataku, kontrataku lub osłaniające jej działania, atak na nieprzyjacielskie czołgi (potyczka przy Hohe-Berg Schanze) itp. Pewna liczba pojazdów zachowała się na fotografiach wykonanych po walkach. Kilka fotografii znalazło się w naszym archiwum. Pomocna również okazała się kronika filmowa PKF, gdzie pomocne nam ujęcia udało się wychwycić. To co na razie możemy powiedzieć o niemieckich pojazdach pancernych w Kołobrzegu, w marcu 1945, przedstawia zestawienie poniżej. Miejmy nadzieję, że lista ta będzie się szybko rozwijać.
PzKpfw III Ausf. E (wrak w okolicach kolejowego dworca osobowego)
PzKpfw IV Ausf. H (wrak przy skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Drzymały) - w tle budynek obecnej Prokuratury Rejonowej.
Bergepanzer III. Oglądając kronikę filmową PKF, relacjonującą walki o Kołobrzeg, możemy zobaczyć palący się wrak tego pojazdu. Obok tego czołgu, widoczne na kadrach, stosowane było w wersjach od Ausf.H do Ausf.N.
Kolejne ujęcie tego pojazdu.
I następne...
I kolejne...
Panzerjäger 38(t) "Hetzer". Trzy lub cztery pojazdy tego typu:
Wbudowany w barykadę jako nieruchome stanowisko ogniowe.
Wrak niedaleko kina 'Piast'.
W tle zdjęcia wraku widać zabudowania kąpieliska.
Fotografia zrobiona w nieokreślonym jeszcze miejscu. 'Hetzer' z tego zdjęcia ma kamuflaż inny niż wcześniejsze działa.
Zdjęcie wraku zrobione na tle Palacu Zdrojowego (okolice ulicy Mickiewicza i Rodziewiczówny).
3.7 cm FlaK36 auf Fahrgestell Zugkraftwagen 8t (Sd Kfz 7/2). Na kilku zdjęciach możemy spotkać ten transporter (nr rejestracyjny pojazdu WH 752661).
Również w kronice filmowej zauważyć możemy pojazdy pancerne stojące na wagonach, na kołobrzeskiej bocznicy. Zidentyfikować możemy zmodyfikowaną wersję SdKfz 265 Kl .Pz.BefW 1B, prawdopodobnie dwa Sdkfz 139 Marder III z działem ZIS -3 7,62cm oraz między Marderami - PzKpfw II. Tak i Pz I jak i Pz II mają wymontowane uzbrojenie. Jako, że zdjęcia te kręcone były już po walkach, wynika, że pojazdy te nie brały udziału w obronie Kołobrzegu.
Ciąg dalszy nastąpi...