
W ostatnim artykule historycznym pisałem o planie oblężenia Twierdzy Kołobrzeg w 1807 roku, w którym zaznaczona i opisana została Reduta Polska (przeczytaj). Tym razem inna ciekawostka.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu kontynuuje program badawczy rozpoczęty w 2014 roku, związany z 1. polskim pułkiem piechoty, który w 1807 roku brał udział w oblężeniu Twierdzy Kołobrzeg. Kilka lat temu zakończyliśmy eksplorację terenów wokół Fortu Wilczego (dziś amfiteatr). Obecnie, prace trwają na terenie i w okolicach fortyfikacji polowych, używanych przez wojska napoleońskie w 1807 roku.
Dobiegły końca badania nad historią Reduty Polskiej pod Lasem Kołobrzeskim, na przedpolu Twierdzy Kołobrzeg. Wyniki moich analiz opublikowałem w pracy powstałej na Uniwersytecie Warszawskim, pt. „Reduta Polska a fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg podczas oblężenia w 1807 roku”. Dzięki wsparciu projektu Fundacji Historia Kołobrzegu i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przez Powiat Kołobrzeski, ukazała się książka pod tym samym tytułem, w której można zapoznać się z wynikami.
Ostatnimi czasy, badając oblężenie napoleońskie twierdzy kołobrzeskiej w 1807 roku, bardzo mocno skupiłem się na udziale w tej kampanii Polaków, a w szczególności 1 Pułku Piechoty. Problem w tym, że Polacy brali udział tylko w części walk, natomiast od samego początku twierdzę oblegali Włosi.
Powracamy do tematu odkrycia Reduty Sułkowskiego w Lesie Kołobrzeskim. Autorzy tego odkrycia pominęli fakt, że w tym czasie pod miastem funkcjonowała Reduta Polska. Informacje na ten temat mamy w źródłach i literaturze.
Otrzymaliśmy skan publikacji z 1905 roku na temat oblężenia Twierdzy Kołobrzeg przez wojska włoskie w 1807 roku, pt.: "Una Divisione Italiana, All'Asedio Di Colberg (1807)".